Все още не е отминала настоящата криза, а говорим вече за нова? Реално ли е или поредното заглавие, търсещо миг популярност. Нека погледнем фактите. Безпристрастно.
Преди по-малко от десетилетие световната икономика потъна в Голямата рецесия – единствено сравнима с Голямата депресия в началото на века. От тогава възстановяването е бавно и мъчително. Изкуствено. Печатат се “здраво” пари без никакво покритие само и само да се “симулира” някакъв икономически растеж.
Проблемът е, че растежът не може да продължи вечно с евтини пари и подкрепата на централните банки. Икономиката се нуждае от реален растеж, от създаването на реални работни места, а не от сухи цифри, които внушават Неистината, че всичко е ок ( американската фондова борса се е повишила с близо 92% през последните години, а безработицата в момента е 5%).
Тъй като реалната икономика изостава по много начини, може да се окаже, че сме на прага на нова глобална рецесия. Ето някои признаци, че тя вече е на хоризонта:
Европа бавно, но сигурно потъва
Дълговата криза в Европа е момента е убийствена. Европейската централна банка (ЕЦБ) прилага количествени улеснения в еврозоната, за да се стимулира растеж. Така наречените PIIGS страни (Португалия, Ирландия, Италия, Гърция и Испания) са били спасявани многократно от Европейския съюз и МВФ със задължителните условия за строги икономии и реформи (последна справка Гърция). Освен че тези условия са непопулярни – те и не предизвикват реален икономически растеж. Напротив – страните затъват все повече в спиралата на още дълг и непосилно финансово робство. ( Виж “Връзката между гръцката криза и Голдман Сакс)
Китайският балон започва да се пука
Китайската икономика нараства с двуцифрени проценти през последните години. Тя е на второ място в света (след САЩ), като анализаторите очакват през следващите години да бъде номер едно. Китайското правителство обаче налага контрол върху капитала, за да запази парите в рамките на нейните граници. Средната класа (все повече забогатяваща) има 2 начина да инвестира парите си: в недвижими имоти или акции. В резултат на това недвижимите имоти стават все по-скъпи и се забелязват признаци на формиране на балон.
Наскоро китайските фондови пазари претърпяха сериозна корекция с елемент на силна паника, като правителството беше принудено да се намеси като ограничи късите продажби на акции и забрани на големите акционери да продават дяловете си. Ако китайската икономика изпадне в рецесия, тя ще повлече и целият свят.
Безработицата
Безработицата в САЩ падна до 5.3% през юни, 2015 г., най-ниското ниво от началото на кризата. Но тази цифра не включва обезкуражените работници, които са взети на временна или почасова работа, за да свържат двата края. Реално безработицата е в пъти по-голяма. Дори и за тези, които работят, реалната заплата е в застой или дори намалява. Заплатата е част от реалния икономически растеж, който за съжаление липсва.
Централните банки
Тяхната роля е все по-ограничена. Тъй като лихвите вече са почти нулеви, а някои европейски страни дори използват политика на отрицателна лихва (NIRP), те нямат други инструменти за борба със задаващата се рецесия. Купуването на държавни активи вече е набъбнало до безпрецедентни нива в активите на централните банки.
Някои икономически данни сега са идентични с тези от преди началото на рецесията през 2008г.:
- продажбите на дребно и едро в САЩ са намалели най-много от последните 7 години
- фабричните поръчки в САЩ са намалели най-много от последните 7 години
- реалният растеж на БВП на САЩ е започнал да намалява, като през последното тримесечие е отрицателен
bg.checkonline4you.com
0 comments :
Публикуване на коментар